Bezpieczeństwo miejsc pracy – jak je zapewnić w dobie pandemii?
Bezpieczeństwo miejsc pracy – jak je zapewnić w dobie pandemii?

Bezpieczeństwo miejsc pracy jak je zapewnić w dobie pandemii?

 

W dobie pandemii wirusa SARS-COV-2 musimy zwracać szczególną uwagę na higienę i dezynfekcję miejsc, w których przebywamy. Doświadczyliśmy już okresu, w którym gospodarka niemal się zatrzymała. Był to czas bardzo trudny zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników branż takich jak beauty, hotelarstwo, czy gastronomia. Teraz każdy z nas musi dbać o bezpieczeństwo i sterylność lokali tak, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa, co ponownie mogłoby unieruchomić gospodarkę.

Na początku pandemii, kiedy to żyliśmy jeszcze w dużym strachu i niepewności co do rozprzestrzeniania się wirusa, mogliśmy zauważyć jak ważną rolę odgrywają pracownicy, którzy nie mieli możliwości zostać w domu czy przenieść się na pracę zdalną w ramach akcji #stayhome. Pracownicy sklepów spożywczych, lekarze, ratownicy medyczni, czy pracownicy laboratoriów badawczych – to właśnie oni narażali swoje zdrowie w pracy, w momencie, kiedy jeszcze nikt nie był przygotowany na pandemię i trudno było zapewnić środki ostrożności (np. wynikające z utrudnionego dostępu do maseczek, rękawiczek, czy odzieży ochronnej). Na szczęście w końcu przyszedł czas na odmrożenie gospodarki i, mimo że wielu pracowników wciąż pozostaje na home office, to wielu z nas nie ma takiego przywileju. Jak więc oprócz gości czy klientów, pracodawcy mogą chronić również swoich pracowników?

 

Bezpieczeństwo w pracy – jak o nie dbać?

Przede wszystkim trzeba stosować się do wszelkich zaleceń sanepidu i inspektoratu epidemiologicznego, co do utrzymywania odległości i dystansu społecznego, ilości osób w lokalu, dezynfekcji powierzchni, czy obowiązku noszenia maseczek lub ewentualnie przyłbic. Należy również pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywają pracownicy i klienci. Pracodawcy powinni również zapewniać żele do dezynfekcji rąk i duży zapas mydła, a także zadbać o możliwość pracy zmianowej tak, żeby pracownicy nie spotykali się w zbyt dużych grupach.

Ważnym elementem ze wcześniej wspomnianych jest dezynfekcja powietrza, a także powierzchni dotykowych czy wspólnych (np. pomieszczeń socjalnych, klamek). Do takiej procedury najczęściej używa się różnych środków chemicznych, jak mydło, kwas octowy czy roztwór etanolu (zawierający przynajmniej 60% alkoholu). Co można zrobić oprócz tego?

 

Lampa bakteriobójcza a koronawirus

Niektórzy stawiają na ozonowanie, co nie zawsze okazuje się skuteczne w walce z wirusami. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się jednak lampy UV-C, które mogą czyścić zarówno powietrze, jak i powierzchnie z wirusów, bakterii, grzybów, czy pleśni. Lampy takie sprawdzą się w hotelarstwie, salonach kosmetycznych, gastronomii, przedszkolach i szkołach, czy w urzędach i biurach. Lampy przepływowe czyszczące powietrze mogą być używane, gdy w środku przebywają ludzie, więc dobrze sprawdzą się w miejscach, przez które przewija się duża ich ilość, np. restauracje, czy sklepy i apteki. Pracodawców mogą również zainteresować lampy bezpośrednie i dwufunkcyjne (łączące funkcje lamp przepływowych i bezpośrednich) lampy UV-C, które dezynfekują również powierzchnie. One z kolei powinny być używane podczas przerwy lub po zakończeniu pracy, kiedy w środku nie znajdują się już żadni klienci, ani pracownicy – a zatem mogą przydać się w np. dezynfekcji pokojów hotelowych, czy przestrzeni i powierzchni, z których codziennie korzysta wiele ludzi, np. stolików, foteli i krzeseł w restauracjach.

 

Dlaczego warto?

Lampy UV-C są wirusobójcze i bakteriobójcze. Pomagają zachować higienę w miejscu pracy bez użycia często toksycznych i żrących środków chemicznych. Zapewniają pracownikom i klientom bezpieczeństwo podczas przebywania na terenie firmy. Pomagają zdezynfekować powierzchnie, które nie mogą być czyszczone środkami chemicznymi, np. dokumenty, sprzęt elektroniczny, czy meble obite tkaniną. Lampa UV-C z pewnością pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2 w naszym otoczeniu – a trzeba pamiętać, że nie tylko uchroni to nas i naszych pracowników, czy klientów przed problemami zdrowotnymi, ale także przyczyni się do ograniczenia zasięgu wirusa, co jest potrzebne do tego, aby wszelkie przedsiębiorstwa, zwłaszcza usługowe, mogły wrócić do normalnego funkcjonowania. O tym, ile kosztował wirus SARS-CoV-2 branżę hotelarską i gastronomiczną możesz przeczytać w naszym poprzednim wpisie.

Ponadto lampy UV-C są skuteczne nie tylko w walce z SARS-CoV-2, ale również wszelkimi innymi wirusami i bakteriami, a zatem mogą być stale stosowane w miejscu pracy. To z kolei przyczyni się do polepszenia jakości powietrza i większej sterylności pomieszczeń, a to pomoże pracownikom utrzymywać się w dobrej kondycji zdrowotnej i zredukuje ilość urlopów zdrowotnych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl