ABC z UV-C – czyli jak używać lamp UV-C?
ABC z UV-C – czyli jak używać lamp UV-C?

 

ABC z UV-C – czyli jak używać lamp UV-C?

Dezynfekcja lampami UV-C jest metodą, która pomoże nam ograniczyć rozprzestrzenianie się zarówno wirusa SARS-CoV-2, jak i innych  istniejących ognisk chorobotwórczych w naszym mieszkaniu czy miejscu pracy, m.in. wirusów, bakterii, grzybów i pleśni. Z naszych poprzednich wpisów możesz dowiedzieć się, dlaczego lampy UV-C są lepszym wyborem niż ozonowanie. Tym razem wyjaśniamy, jak działają lampy UV-C i jak z nich bezpiecznie korzystać.

 

W jaki sposób promienie UV niszczą wirusy, bakterie, pleśń i grzyby?

Żeby skorzystać z wirusobójczych i bakteriobójczych właściwości promieniowania UV, musimy zaopatrzyć się w sprzęt, który wydziela promienie UV-C. Jest to najsilniejsza frakcja ultrafioletu, długość jej fali wynosi 100-280 nm i jako jedyna zapewni nam odpowiednią dezynfekcję powietrza i powierzchni. Najlepiej z dezynfekcją radzą sobie fale o dokładnej długości 254 nm. Zastosowane w naszych lampach PURE UV APOLLO promienniki mają długość fali 253,7nm, a zatem pozwalają one na najskuteczniejszą i najdokładniejszą dezynfekcję.

Jak promienie UV-C niszczą drobnoustroje? Podczas naświetlania kwasy nukleinowe i białka absorbują energię promieniowania UV-C, w jądrach komórek powstają reakcje chemiczne, a one z kolei prowadzą do zniszczenia DNA i RNA mikroorganizmów, uniemożliwiając im podział i rozmnażanie, a w efekcie powodując ich śmierć. Promienie UV-C są wydzielane również przez Słońce, ale nie docierają do Ziemi – całkowicie pochłaniają je atmosfera i warstwa ozonowa. W efekcie tego organizmy żywe nie są odporne na tego typu promieniowanie.

 

Jak bezpiecznie używać lamp UV-C?

Skoro organizmy żywe nie potrafią się bronić przed promieniowaniem UV-C, to czy używanie lamp wykorzystujących ten typ ultrafioletu może być w ogóle bezpieczne? Oczywiście, że tak! Jeśli korzystamy z niej w odpowiedni, opisany w instrukcji obsługi sposób, szkodliwość lampy bakteriobójczej nie wpłynie na nasze zdrowie. Jedynie stosowanie lampy niezgodnie z zaleceniami producenta (czyli np. wchodzenie do pomieszczeń w czasie naświetlania lampą bezpośrednią) niesie za sobą możliwość poniesienia konsekwencji zdrowotnych.

By wiedzieć, jak zachować bezpieczeństwo podczas stosowania lampy, trzeba wyróżnić trzy rodzaje lamp UV-C:

  1. Przepływowe – umożliwiają jedynie dezynfekcję powietrza. Dzięki temu mogą być używane w obecności klientów, pracowników, mieszkańców, czy zwierząt. Promienie nie wydostają się poza lampę, ponieważ do dezynfekcji dochodzi w specjalnie przeznaczonej do tego komorze. Wentylator zasysa powietrze, filtr pozbywa się kurzu i innych zanieczyszczeń i dopiero wtedy powietrze trafia do komory dezynfekcyjnej, gdzie promienie UV-C pozbywają się wszelkich drobnoustrojów. Dzięki zasysaniu powietrza, lampa wymusza jego cyrkulację w całym pomieszczeniu. Są to jedyne lampy, które można używać w obecności ludzi i zwierząt.
  2. Bezpośrednie – tego typu lampy są nieosłonięte i promienie UV-C padają prosto na naświetlane powierzchnie. Już kilka minut wystarczy, aby lampa zniszczyła szkodliwe mikroorganizmy na naświetlanych powierzchniach. Nie wolno używać ich w obecności ludzi i zwierząt.
  3. Dwufunkcyjne – lampy te łączą funkcje lamp przepływowych i bezpośrednich, a zatem dezynfekują zarówno powietrze, jak i powierzchnie. Podobnie jak lampy bezpośrednie nie mogą być używane w obecności ludzi i zwierząt.

 

Jak bezpiecznie stosować lampy bezpośrednie i dwufunkcyjne? Stosowanie obu tych lamp rządzi się podobnymi prawami. Oto kilka zasad, których trzeba przestrzegać.

  1. Stosowane powinny być pod nieobecność ludzi i zwierząt, np. na koniec pracy – wtedy naświetlanie powinno trwać 2-8h, a pomiędzy klientami i zabiegami – 15-20 minut będzie wystarczające.
  2. Nie należy naświetlać jedzenia i powierzchni z tworzyw sztucznych.
  3. Przy montażu należy zadbać, aby w pobliżu lampy nie znajdowały się szyby czy pleksi, ponieważ szkło jest naturalną barierą dla promieni UV-C i w ten sposób można zablokować ich działanie.
  4. Aby włączyć lampę, musi być podłączona do źródła zasilania. Wtedy uruchomić ją można pilotem lub na czujnik tak, aby nie narażać się na promienie UV-C podczas włączania lampy.
  5. Operatorzy lamp powinni być przeszkoleni z zakresu BHP, a w razie jakichkolwiek prac naprawczych, należy skorzystać z pomocy specjalisty, np. elektryka.
  6. Przy pracach konserwacyjnych/naprawczych lampa musi być wyłączona. Regularnie należy przecierać promienniki z kurzu, a w razie trudnych zabrudzeń czyścić je szmatką z mikrofibry ze spirytusem.
  7. Należy regularnie wymieniać promienniki. Promienniki PHILLIPS stosowane w naszych lampach cechuje żywotność 8000h. Jeśli lampa nie ma licznika, należy samemu oszacować, kiedy należy zmienić promienniki, jeśli np. stosujemy lampę codziennie przez 8h, to pierwsza wymiana powinna nastąpić po 3 latach.

 

Czas naświetlania

Ważne jest, aby zaplanować pracę lampy w taki sposób, aby uruchamianie jej nie kolidowało z naszym planem dnia, uwzględniając, że lampy bezpośrednie i dwufunkcyjne nie mogą być używane w obecności ludzi i zwierząt w naświetlanym pomieszczeniu. Lampa bakteriobójcza nie powinna być również włączana na zbyt krótki czas, np. 2-3 minuty. Ten czas nie jest bowiem wystarczający na pozbycie się szkodliwych mikroorganizmów z naszego otoczenia. Z tego powodu zaleca się, aby lampy uruchamiać na 2-8h, np. po zakończonym dniu pracy, lub podczas nieobecności w domu czy mieszkaniu. Wielu producentów zaleca włączanie lampy również na 15-20 minut, np. w przerwie od pracy czy pomiędzy klientami. Czy przyniesie to jakikolwiek efekt?

Specjaliści z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego sprawdzili skuteczność 15-minutowej dezynfekcji przy użyciu jednej z naszych lamp UV-C 36 W APOLLO z promiennikiem UVC 2x36W PHILIPS. Przebadano efektywność redukcji takich drobnoustrojów jak m.in. pałeczka okrężnicy, gronkowiec złocisty, czy pałeczka zapalenia płuc. Przy naświetlaniu przez jedynie 15 minut, z odległości 1 metra skuteczność w walce ze wszystkimi testowanymi drobnoustrojami wyniosła 100%. W odległości 2 metrów lampa bakteriobójcza najniższy wynik otrzymała w redukcji liczby drobnoustrojów typu Aspergillus niger (powszechnie znanej jako czarna pleśń), utrzymując wciąż bardzo wysoki poziom skuteczności – 98,7%. Efektywność redukcji pozostałych mikroorganizmów utrzymała się na poziomie 100%. Z odległości 3 metrów rezultaty testu eliminacjji drobnoustrojów oscylowały natomiast pomiędzy 95,2% a 100%. Podsumowując, stosowanie naszej lampy UV-C nawet przez 15-20 minut pozbędzie się wielu mikroogranizmów z naszego otoczenia i przyniesie doraźny efekt dezynfekcji. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy model lampy poradzi sobie z dezynfekcją w tak krótkim czasie jak nasza lampa – otrzymane wyniki dotyczą konkretnie działania lampy Apollo i nie świadczą o skuteczności innych lamp UV-C na rynku. Należy też pamiętać, że najlepsze efekty uzyskamy, gdy uruchomimy lampę na czas od 2 do 8 godzin.

 

Jak dostosować moc lampy do wielkości pomieszczenia?

Lampy

Powierzchnia pomieszczenia

1 lampa o mocy 15W

do 6m2

2 lampy o mocy 15W

do 10m2

1 lampa o mocy 30W

do 12m2

2 lampy o mocy 30W

do 18m2

1 lampa o mocy 36W

do 20m2

2 lampy o mocy 36W

do 24m2

* Przy wysokości pomieszczenia około 2,5-3m.

 

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl