Czy jesienią czeka nas kolejna fala zachorowań?
Czy jesienią czeka nas kolejna fala zachorowań? – jak dbać o zdrowie w dobie pandemii.

Czy jesienią czeka nas kolejna fala zachorowań? – jak dbać o zdrowie w dobie pandemii.

Pandemia utrudnia życie każdemu z nas i z pewnością często zadajemy sobie pytanie “kiedy to w końcu minie?”. Wielu naukowców i firm zajmujących się modelowaniem i prognozowaniem zadaje sobie to samo pytanie. Jedną z takich platform jest ExMetrix. Używając sztucznej inteligencji i oprogramowania do analizy danych, wysnuła ona prognozę, jakoby apogeum epidemii w Polsce miało przypaść na 20 kwietnia. Kolejne prognozy przesuwały szczyt zachorowań na 28 kwietnia. Pod koniec sierpnia możemy już  śmiało stwierdzić, że prognozy te nie sprawdziły się – dopiero co 21 sierpnia mieliśmy w Polsce rekord dziennych zakażeń – 903. Obecnie na dzień 26 sierpnia mam już 63 802 zarażonych. Przyrost zakażeń prawdopodobnie wiąże się ze znoszeniem obostrzeń, częstych podróży wynikających z wakacji (również zagranicznych), a także z “oswojeniem się” z wirusem – zaczynamy być zmęczeni tym tematem, przez co ignorujemy środki ostrożności lub o nich zapominamy.

 

Czy pierwsza fala już się skończyła?

Czy możemy w ogóle mówić o “kolejnej fali zakażeń” na jesień skoro już w sierpniu mamy tak duży ich przyrost? Czy SARS-CoV-2 będzie wirusem sezonowym, podobnie jak grypa, wracającym do nas na jesień i zimę czy pozbędziemy się go na zawsze? Biorąc pod uwagę prognozy z marca i kwietnia, możemy zauważyć, że rozwoju wirusa nie sposób przewidzieć, nawet jeśli posługujemy się wysoce specjalistycznym sprzętem i nowymi technologiami. Obserwując jednak znane już ludziom koronawirusy, szczyt ich zachorowań przypada właśnie na miesiące zimowe. Doktor Gregory Poland, profesor medycyny i chorób zakaźnych w Mayo Clinic przypuszcza, że koronawirus SARS-CoV-2 podąży tą samą ścieżką.

Wzrost zachorowań na COVID-19 może więc zgrywać się w czasie z sezonem grypowym w Polsce, co z pewnością może wywołać większy chaos. Nawet jeśli nie będzie można nazwać go “drugą falą”, to takowy wzrost infekcji, zarówno grypowych i grypopodobnych, jak i zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2, jest nieunikniony. Czy możemy się do niego przygotować?

 

Jak o siebie zadbać?

Warto zadbać o swoje zdrowie i system odpornościowy już teraz. Ważna jest zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, jak i odpowiednia suplementacja. Trzeba pamiętać, że miesiące jesienne i zimowe nie dostarczają nam wystarczająco dużo słońca, aby zapewnić sobie wystarczającą dawkę witaminy D, co skutkować może obniżeniem nastroju i osłabieniem organizmu. Warto więc suplementować tę witaminę w miesiącach jesiennych i zimowych, a na pewno wspomoże ona nasz system immunologiczny. Dobrym pomysłem będzie zaszczepienie się przeciw grypie, a także przeciwko krztuścowi i pneumokokom. Zaszczepić powinni się zarówno ludzie młodzi i starsi – pomoże to zredukować zarówno liczbę chorych na grypę, jak i infekcji grypopodobnych. Pomogłoby to odciążyć służbę zdrowia, zniwelować chaos, a przede wszystkim zapewnić nam bezpieczeństwo.

Kolejnym krokiem do zachowania dobrej kondycji zdrowotnej w jesienno-zimowym okresie zakażeń jest dostosowywanie się do obostrzeń i zaleceń sanepidu. Wielu z nas jest już zmęczonych ciągłą dezynfekcją i przestrzeganiem wielu środków ostrożności, kiedy to eksperci twierdzą, że na  jesienno-zimowy wzrost zakażeń, oprócz pogody, wpływ będzie miało również to, jak przestrzegane będą zasady dystansu społecznego. Warto więc przestrzegać wszelkich zaleceń, a także nie zapominać o dezynfekcji. Jak ułatwić sobie ten proces?

Procesy dezynfekcji naszych mieszkań, biur, urzędów, restauracji, hoteli, salonów beauty możemy ułatwić sobie, stosując lampy UV-C.

Czy lampa bakteriobójcza działa na wirusy? A jeśli tak, to czy lampa bakteriobójcza działa na koronawirusa?

Lampy przepływowe emitujące światło UV-C mają właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze, a ponadto z łatwością rozprawiają się z pleśnią, grzybami i innymi drobnoustrojami, poprawiając tym samym jakość powietrza. Wirusobójcze i bakteriobójcze lampy bezpośrednie i dwufunkcyjne (łączące funkcje lampy przepływowej i bezpośredniej) dezynfekują natomiast powierzchnie. Warto pamiętać, że jakość powietrza, którym oddychamy, a także sterylność pomieszczeń i przedmiotów ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, m.in. układ oddechowy i immunologiczny, dlatego tak ważne jest, abyśmy w tym trudnym okresie nie bali się inwestować w zdrowie swoje i naszych bliskich.

Światło UV-C, które produkowane jest przez lampy bakteriobójcze jest polecane przez Główny Inspektorat Sanitarny jako jedna z metod walki z koronawirusem:

Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Wirus osłonięty jest cienką warstwą tłuszczową, którą niszczą detergenty, mydło, środki dezynfekcyjne, promienie UV.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl