Dobre praktyki ochrony zdrowia dzięki lampom UV-C
Dobre praktyki ochrony zdrowia dzięki lampom UV-C

Dobre praktyki ochrony zdrowia dzięki lampom UV-C

Chrońmy zdrowie zawsze, nie tylko falowo -w czasie skokowych wzrostów zarażeń – to recepta na minimalizowanie ryzyka.

Historia lubi się powtarzać. Choć dla większości z nas pandemia wywołana przez wirusa SARS-CoV-2 jest mocnym doświadczeniem, o niewyobrażalnej skali i konsekwencjach, warto wiedzieć, że nie jest to ani pierwsza, ani największa zaraza w naszych dziejach. Można powiedzieć, że historia ludzkiej cywilizacji jest również historią epidemii chorób zakaźnych. Pierwszy poważny wybuch zarazy był już za czasów wojen peloponeskich, kiedy to w 430 r. p.n.e. rozprzestrzeniła się zaraza ateńska. Tuż po niej w latach 165-180 miała miejsce zaraza Antoninów, podczas której zginęło 5 mln osób. W następnych latach najbardziej śmiertelne żniwa zbierała:

 • Czarna Śmierć (od 25 milionów do 200 mln zgonów)
 • Ospa prawdziwa (56 mln zgonów)
 • Hiszpanka (40-50 mln, a według niektórych źródeł nawet 100 mln zgonów)
 • HIV/AIDS (35 mln zgonów) – tego wirusa niestety nie udało się ostatecznie zażegnać. Szacuje się, że obecnie na świecie mamy około 40 mln nosicieli tego wirusa (z czego połowa mieszka w Afryce)[1]

Jak widać, rozprzestrzeniające się zarazki od dawna dziesiątkowały populacje ludzkie, przewracały struktury społeczne do góry nogami i zmieniały rzeczywistość – zupełnie tak, jak obecna pandemia COVID-19.

Jak walczyć z niewidzialnymi patogenami?

Obecność wirusa SARS CoV-2 uwydatniła błędy oraz nieprzygotowanie w organizacjach placówek pomocy medycznej. Jednym z największych potencjalnych zagrożeń roznoszenia wirusa jest nieskuteczny system dezynfekcji, szczególnie w miejscach, gdzie mamy do czynienia z większym zagęszczeniem ludzi, bądź możliwy jest kontakt z osobami zarażonymi. Kolejną przyczyną, która nie pozwala nam wygrać z wirusem COVID-19, jest krótkofalowa mobilizacja oraz brak wdrażania stałych, skutecznych metod prewencji. Przy falowych wzrostach zakażeń, trwających już od ponad roku, ciężko zrozumieć, dlaczego w Ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która została zaktualizowana o prewencję COVID-19 – nie pojawiły się rekomendowane przez WHO i GIS lampy UV-C (ze skutecznością dezaktywacji wszelkich wirusów i bakterii na poziomie 99%), jako obowiązkowe wyposażenie szpitali i wszelkich punktów świadczących usługi medyczne. Funkcjonowanie każdej placówki medycznej powinno być podparte o niezaprzeczalnie skuteczne metody dezynfekcji. Dla bezpieczeństwa funkcjonowania szpitala i jakości świadczonych usług podstawowe znaczenie ma sterylność. Technologia UV-C, która zapoczątkowała się już ponad 100 lat temu, daje nam wymierne, skuteczne i naukowo udowodnione efekty niszczenia wszelkich zagrażających zdrowiu ludzi patogenów.

 

Dobre praktyki w walce z koronawirusem, przy użyciu lamp UV-C.

Warto sobie uświadomić, że wszelkie szpitale i punkty medyczne są miejscem, w którym zarazić możemy się nie tylko koronawirusem, ale także innymi patogenami. Przez hole, gabinety, sale szpitalne, czy nawet windy codziennie przewijają się dziesiątki różnych osób – każda z inną chorobą i innym bagażem zarazków. Przy braku odpowiednio szybkiej i skutecznej dezynfekcji zakłócenie transmisji wszelakich wirusów i bakterii oraz kontrolowanie ognisk zakażeń może okazać się niemożliwe. Rozwiązaniem problemu może stać się metoda prewencji za pomocą światła UV-C.

Dlaczego przepływowa i bezpośrednia lampa UV-C stanowią idealny duet w zwalczaniu transmisji patogenów (w tym wirusa SARS-CoV-2) w punktach pomocy medycznej?

Co należy wiedzieć o lampach UV-C:

 • Bezobsługowo dezaktywują wszelkie wirusy (w tym wirusa COVID-19), bakterie, grzyby oraz pleśnie.
 • Nie wytwarzają żadnych szkodliwych substancji.
 • Są energooszczędne i ciche.

Dezynfekcja bezpośrednią lampą UV-C w punktach medycznych:

 • Dezynfekcja wszelkich powierzchni użytkowych, narzędzi medycznych, ubrań oraz sprzętu wyposażenia szpitala np. pościeli i materacy (dezaktywuje wszelkie osiadłe na różnych powierzchniach i przedmiotach drobnoustroje).
 • Stosowana pod nieobecność ludzi oraz zwierząt.
 • Czas naświetlania: 15-20 minut w przerwach między wizytami pacjentów, 2 godziny w czasie zupełnego wyłączenia z użytkowania np. sali operacyjnej.

Szczególnie przydatna w salach operacyjnych, gabinetach zabiegowych, toaletach oraz wszelkich pomieszczeniach użytkowanych przez wiele osób, które dotykają licznych wspólnych powierzchni i przedmiotów. Bezpośrednia lampa UV-C pod nieobecność ludzi i zwierząt naświetla wskazany obszar i dezaktywuje z niego wszelkie patogeny.

Dezynfekcja przepływową lampą UV-C w punktach medycznych:

 • Dezynfekcja powietrza (dezaktywuje wszelkie unoszące się w powietrzu drobnoustroje).
 • Stosowana również podczas obecności ludzi oraz zwierząt.
 • Nieprzerwane działanie w chwili użytkowania pomieszczenia przez ludzi.

Dezynfekcja światłem UV-C szczególnie przydatna w holach, gabinetach, poczekalniach, salach, w których lezą pacjenci oraz wszędzie tam, gdzie występuje większe zagęszczenie osób. Przepływowa lampa UV-C nieustannie wyłapuje z powietrza i dezaktywuje unoszące się lub wydalone np. poprzez kichnięcie wirusy i bakterie.

Skuteczność działania antywirusowego i antybakteryjnego światła ultrafioletowego typu C jest faktem udowodnionym. Badanie Uniwersytetu w Bostonie wykazało całkowitą dezaktywację wirusa SARS-CoV-2 w czasie zaledwie 9 sekund w przypadku wirusa w postaci suchej oraz 4 sekund w przypadku wirusa w postaci mokrej[2]. Zastosowanie przepływowych oraz bezpośrednich lamp UV-C w szpitalach i punktach medycznych, bezapelacyjnie zwiększa bezpieczeństwo i eliminuje ryzyko rozsiewania wirusa COVID-19, przez osoby zarażone w szpitalach. Co istotne to fakt bardzo szybkiego działania jeszcze bardziej przemawia za UV-C, podczas gdy stosowana często fumigacja lub ozonowanie jest czasochłonna, wymaga wietrzenia, wnika w urządzenia i może je uszkadzać, niesie ryzyko zatrucia dla użytkowników, po zbyt szybkim skorzystaniu z pomieszczenia, a w przypadku ozonowania podnosi ryzyko łatwopalności (ppoż).

Bardzo istotne jest również to, że na rynku istnieje szeroki wybór asortymentów dezynfekcyjnych z kategorii UV-C- urządzenia mają parametry dostosowane do powierzchni i przeznaczenia pomieszczeń. Mają również dodatkowe akcesoria, jak piloty z programatorami, statywy przejezdne, czy możliwość sterowania z aplikacji po podłączeniu do sieci Wi-Fi, co jak wiadomo jest już możliwe na bardzo wielu oddziałach ratunkowych w Polsce.

Obecność tak skutecznego sprzętu do dezynfekcji daje poczucie bezpieczeństwa personelowi medycznemu, bez którego nie jest w stanie odbywać się żadne leczenie oraz pacjentom, którzy czują mniejszy lęk przez zarażeniem. Obecnie tysiące medyków zrezygnowało z pracy lub pozostało w domach z obawy przed zakażeniem, 40 tysięcy zostało skierowanych na kwarantannę, a 54 tysiące zostało zakażonych.[3] Są to dane aktualne pomimo akcji szczepień tej branży. Te liczby spowodowały, że w niektórych placówkach aktualnie brakuje nawet do 50% obsady personelu i jest on ściągany w trybie pilnym z zagranicy. Zmieniło się również niepokojąco podejście polskiego prawa do błędów lekarskich, które częściowo złagodziło swój charakter na niekorzyść pacjentów. Wynika to nadal trudnej sytuacji wywołanej pandemią.

Zastosowanie lamp UV-C skutecznie dezaktywuje przenoszone wirusy i bakterie, które mogą u niektórych przebywających w szpitalu pacjentów spotęgować nabytą już chorobę, bądź przyczynić się do powstania kolejnej. Być może dzięki obecności wirusobójczych i bakteriobójczych lamp UV-C wznowiona zostałaby możliwość odwiedzania swoich bliskich przebywających w szpitalu, co na pewno wpłynęłoby pozytywnie na ich komfort i zdrowie psychiczne. Zatem wsparcie tak skutecznym i szybkim w działaniu sprzętem wspiera służbę zdrowia, jak i pacjentów oraz pozwoli na powrót do normalności, o którym wszyscy marzymy.

 

[1] Lande J.: Największe epidemie w historii świata. Ospa, grypa, dżuma i cholera - najwięksi zabójcy w historii ludzkości [online] https://historia.org.pl/2020/02/27/najwieksze-epidemie-w-historii-swiata-ospa-grypa-dzuma-i-cholera-najwieksi-zabojcy-w-historii-ludzkosci,

Największe epidemie na świecie [online] https://cov-2.pl/najwieksze-pandemie-i-epidemie-na-swiecie/

[2] Storm N., Szybka i całkowita inaktywacja SARS-CoV-2 z wykorzystaniem promieniowania UV-C. [online]

[3] „Dobre praktyki II”, w szpitalach członkowskich Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych i European Union of Private Hospitals w okresie epidemii i po niej. EDYCJA II, 2021 UNION EUROPEENNE HOSPITALISATION PRIVATE

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl