
Podstawową i stałą potrzebą każdego z nas od chwili narodzin aż do chwili śmierci jest oddychanie. Jakość powietrza ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i środowisko. Choroby układu oddechowego to problem z którymi boryka się coraz większa liczba ludzi. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że zanieczyszczenia powietrza mogą być odpowiedzialne za 15% wszystkich zgonów na świecie. Niezaprzeczalnie zła jakość powietrza to jedno z największych zagrożeń środowiskowych mających wpływ na działanie układu oddechowego. Do zanieczyszczeń zaliczamy: gazy, ciecze i ciała stałe, które znajdują się w powietrzu atmosferycznym, ale nie są jego naturalnymi składnikami. Jakość powietrza w Polsce należy do najgorszych w Europie. Co jest źródłem tak fatalnej jakości powietrza w naszym kraju?
Przede wszystkim tzw. niska emisja, pochodząca z sektora bytowo-komunalnego i transportu ale również przemysł, energetyka oparta na spalaniu węgla i rolnictwo. Wiemy już co czyha na nas za oknem ale jak sytuacja jakości powietrza ma się w naszych domach? Generalnie zanieczyszczenia powietrza wewnętrznego dzielimy na trzy grupy: fizyczne (promieniowanie jonizujące oraz elektromagnetyczne), chemiczne (wszelkie związki chemiczne, np. amoniak, formaldehyd, ozon, nikotyna) i biologiczne (kurz, roztocza, pleśnie, mykotoksyny, bakterie). Każdy z tych związków obniża poziom naszego życia prowadząc do szeregu chorób, zwłaszcza górnych dróg oddechowych, ze śmiercią włącznie. Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych wymaga ciągłego uzdatniania. Sama wymiana w ramach działającej wentylacji, to często za mało. Nie pomaga także intensywne wietrzenie, gdyż trzeba mieć na względzie, że powietrze zewnętrzne również nasycone jest szkodliwymi związkami zarówno pochodzenia naturalnego, jak pyłki i inne alergeny oraz smog. Dużą szkodliwość mają także swobodnie unoszące się w powietrzu bakterie, wirusy i grzyby. Pandemia koronawirusa uświadomiła nam, jak ważna jest higiena i jakość powietrza wokół nas, dlatego zadbajmy o nią i stwórzmy bezpieczną przestrzeń dla siebie i swoich bliskich.
Pierwsze znaki świadczące o złej jakości powietrza w domu:
Gdy wentylacja nie działa prawidłowo:
- Zaparowane szyby,
- Skraplająca się z okien woda w okresie zimowym – sygnał, że z pomieszczeń nie zostaje usuwany nadmiar wilgoci,
- Zawilgocenia ścian,
- Pleśń.
Gdy mamy do czynienia z niewidzialnymi dla ludzkiego oka bakteriami i szkodliwymi związkami:
- Ból oraz uczucie suchości w gardle - mimo ciągłego nawilżania poprzez np. picie wody,
- Zapalenie spojówek,
- Migreny,
- Kaszel,
- Duszności.
Gdy zauważymy u siebie lub swoich bliskich którykolwiek z powyższych znaków warto niezwłocznie podjąć działania, które uzdatnią nasze powietrze wewnątrz mieszkania. Na rynku oferowanych jest wiele tak zwanych „ozonatorów, jonizatorów i oczyszczaczy powietrza” . Kuszące reklamą produkty często sprawiają, że w napływie emocji i braku szerszego rozeznania się na rynku stawiamy na nie najlepszy wybór sprzętu.
Jaki sprzęt wybrać do domu?
- Ozonator powietrza – Ozon (gaz o wzorze O3). W dużym stężeniu może on działać drażniąco na drogi oddechowe i błony śluzowe. Pierwszymi objawami podrażnienia są chwilowe zaburzenia funkcji oddechowych, takie jak kaszel, płytki oddech, drapanie w gardle, senność oraz bóle głowy. Najbardziej narażone na wystąpienie podanych dolegliwości są osoby poddane zwiększonemu wysiłkowi fizycznemu. Długotrwałe przebywanie w środowisku, w którym stężenie ozonu jest wysokie może powodować także napady duszności, bóle w klatce piersiowej, podrażnienia i swędzenie oczu, podrażnienia śluzówki. Może przyczyniać się również do rozwoju chorób dróg oddechowych. Ekstremalne stężenie ozonu może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna a nawet do obrzęku płuc.
Wady oczyszczania powietrza za pomocą ozonatorów:
- W ozonowanym pomieszczeniu nie mogą znajdować ludzie, ani zwierzęta,
- Rośliny powinny zostać usunięte, a przynajmniej zakryte folią,
- Występuje ryzyko utlenienia się drogich sprzętów,
- Ozon może uszkadzać niektóre materiały np. lateks,
- Konieczność wietrzenia pomieszczeń po każdym ozonowaniu,
- W przypadku ozonowania dużych lub mocno zagrzybionych pomieszczeń konieczność opuszczenia mieszkania na długi czas.
- Oczyszczacz powietrza - urządzenie, które filtruje powietrze i usuwa z niego zanieczyszczenia. Na rynku oczyszczaczy powietrza istnieje wiele różnych modeli. Różnią się od siebie zarówno ceną, jak i poziomem wydajności, funkcjami dodatkowymi, wyglądem i energooszczędnością.
Wady oczyszczania powietrzą za pomocą oczyszczaczy:
- Z pozoru tańszy oczyszczacz wiąże się z koniecznością ponoszenia dużo wyższych kosztów eksploatacji (średnioroczne koszty mogą się różnić o 200/400 zł)
- Wysokie koszty filtrów,
- W wielu modelach brak możliwości zakupu części zamiennych lub są one bardzo drogie,
- Podczas działania wentylatorów występuje hałas, zwykle do 60 decybeli ( zgodnie z normą PN-87B-02151/02 poziom hałasu w nocy nie może być wyższy od 30 dB, a w ciągu dnia powinien wynosić max. 40 dB),
- Oczyszczacz wyposażony dodatkowo w nawilżacz ultradźwiękowy może być bardzo uciążliwy dla zwierząt domowych i wpływać negatywnie na ich psychikę. W przypadku wlewania do niego zwykłej wody (a nie specjalnej wody zdemineralizowanej) musimy liczyć się z powstawaniem białego nalotu na meblach (to te same sole, które osadzają się na dnie czajników podczas gotowania wody)
Czym zatem poprawić jakość powietrza w domu?
Przede wszystkim należy dopowiedzieć sobie na pytanie, co jest najważniejsze w danym momencie dla domowników. W obecnej sytuacji, kiedy unikamy częściej wirusów, bakterii i grzybów najlepszym sposobem uzdatnia powietrza w domu będzie jego dezynfekcja, a nie oczyszczanie! Do przeprowadzenia takiego zabiegu należy zaopatrzyć się w przepływowe lampy UV-C, które wykorzystują długość fali 253,7 nm mają właściwości biobójcze i nieodwracalnie dezaktywują bakterie, wirusy (w tym wirusa SARS-COV-2) , pleśnie, grzyby oraz wszelkie inne drobnoustroje znajdujące się w powietrzu.
Dezynfekcja powietrza za pomocą przepływowych lamp UV-C:
- Z powietrza usuwane są wszelkie zanieczyszczenia przy użyciu odpowiednich dawek światła ultrafioletowego,
- System pozwala na eliminację mikroorganizmów i innych niepożądanych składników powietrza bez wykorzystywania szkodliwych związków chemicznych,
- Nie wytwarza ozonu,
- Możliwość pracy przy włączonej klimatyzacji,
- Podczas pracy urządzenia przepływowego w pomieszczeniu mogą przebywać ludzie, zwierzęta oraz rośliny,
- Brak konieczności wietrzenia pomieszczeń po zakończonej pracy lampy,
- Energooszczędność,
- Łatwa wymiana świetlówki po 9000 godzin pracy urządzenia (ponad rok nieprzerwanej pracy 24/7) co nie czyni sprzętu jednorazowym,
- Skuteczność udowodniona licznymi badaniami naukowymi,
- Z dezynfekcji powietrza za pomocą przepływowych lamp UV-C korzystają takie branże jak: placówki medyczne, handel, transport publiczny, biura, bankowość, logistyka, turystyka, sektor beauty, sektor fitness, szkolnictwo,
- Możliwość montażu na: ścianie, suficie oraz podłodze.