O czym musimy pamiętać otwierając siłownię?
O czym musimy pamiętać otwierając siłownię?

W poniedziałek 1 lutego, mimo rządowego zakazu otworzyło się ok. 1600 obiektów sportowych, głównie siłowni. Jeśli jesteś jednym z tych przedsiębiorców, który postanowił dołączyć do akcji #OtwieraMY pamiętaj, że kluczowe jest przestrzeganie zasad sanitarnych, bo tylko i wyłącznie za ich nieprzestrzeganie grozi nam mandat w wysokości 500 złotych. Otwarte obiekty podlegają reżimowi sanitarnemu.

Podstawowe środki bezpieczeństwa stosowane w siłowniach/obiektach fitness:

 1. Ograniczona liczba osób - 1 os. / 12m2,
 2. Zachowany dystans 1,5 m między klientami oraz pracownikami,
 3. Dostęp do dozowników z płynem do dezynfekcji rąk w obszarze wejścia oraz wyjścia, recepcji, szatni, toalet oraz każdej sali do ćwiczeń,
 4. Obowiązkowe maseczki wśród pracowników oraz klientów (zniesione na czas realizowanego treningu),
 5. Rekomendowane wyłączenie co drugiego pionu szafek w szatni,
 6. Dezynfekowanie szafek na ubranie przed i po skorzystaniu,
 7. Dezynfekcja każdego urządzenia używanego przez klienta po zakończonym ćwiczeniu,
 8. Rozstawienie sprzętów do ćwiczeń w odpowiednich odległościach od siebie – przynajmniej 1,5 m lub wykluczenie z użytkowania sprzętu, który przymocowany jest na stałe i nie spełnia określonej odległości lub dopuszczenie używania co drugiej maszyny w tym samym momencie - nadzór sprawuje personel klubu,
 9. Przerwa techniczna w ciągu dnia na potrzeby dezynfekcji powierzchni i wentylacji pomieszczeń,
 10. Zapewnienie, w miarę możliwości, stałego wietrzenia wszystkich pomieszczeń siłowni/klubu fitness,
 11. Umieszczenie infografiki/plakatu w widocznym miejscu dot. zachowania określonych wytycznych bezpieczeństwa sanitarnego w danym obiekcie, zamieszczenie informacji na stronie internetowej obiektu,
 12. Korzystanie przez klientów z własnych pomocy (maty, gumy do ćwiczeń).
 13. Likwidacja suszarek nadmuchowych do rąk.

Co należy zrobić aby jeszcze bardziej podnieść poziom bezpieczeństwa w obiektach sportowych?

Według Światowej Organizacji Zdrowia: „Choroby drobnoustrojowe przenoszone przez powietrze stanowią jedno z głównych wyzwań dla zdrowia publicznego na świecie. Typowymi przykładami są grypa występująca w postaciach sezonowych i pandemicznych oraz bakteryjne choroby przenoszone przez powietrze, takie jak gruźlica, coraz częściej pojawiające się w postaci opornej na wiele leków.” Jak więc jeszcze bardziej zmniejszyć zagrożenie zakażenia w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie? Specjalistyczne lampy UV-C mogą być odpowiedzią na potrzeby właścicieli lokali użytkowych oraz osób dbających o bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej.

W celu zapewnienia jeszcze większego bezpieczeństwa dla klientów oraz personelu w trakcie korzystania z obiektów sportowych zalecamy wprowadzenie dezynfekcji pomieszczeń oraz powietrza za pomocą lamp UV-C. Lampy bakteriobójcze i wirusobójcze stają się coraz popularniejszym narzędziem do walki ze wszelkimi drobnoustrojami. Technologia sterylizacji powietrza i powierzchni jest oparta na wiruso i bakteriobójczym działaniu promieniowania UV-C, które stanowi część spektrum światła o długości fali od 100 do 280 nm. Wirusy zawierają kwasy nukleinowe, DNA lub RNA (tak, jak w przypadku koronawirusa COVID-19), które po infekcji (przedostaniu się do komórek człowieka lub zwierząt) powodują trwałe zmiany genetyczne w komórce ofiary. UV-C działa bezpośrednio na DNA i RNA zmieniając ich strukturę chemiczną i prowadzi do ich rozpadu. Funkcje życiowe mikroorganizmu zostają zahamowane - replikowanie staje się niemożliwe, a to oznacza koniec namnażania się chorobotwórczego drobnoustroju.

 

Dodatkowe zabezpieczenie w postaci przepływowych i bezpośrednich lamp UV-C.

Dzięki specjalistycznej konstrukcji, lampa przepływowa zatrzymuje promieniowanie UV-C wewnątrz. Światło nie wydostaje się z urządzenia, dlatego powietrze można oczyszczać w obecności ludzi i zwierząt. Powietrze skażone patogenami zasysane jest przez otwory wlotowe skąd trafia do komory dezynfekującej. W jej wnętrzu jest poddawane działaniu skoncentrowanego promieniowania UV-C o wysokiej energii, powodując natychmiastową eliminacje wirusów i bakterii. Zdezynfekowane powietrze opuszcza urządzenie przez wylotowe otwory wentylacyjne. Ruch powietrza wymuszony jest dzięki zastosowaniu wentylatora do pracy ciągłej, charakteryzującego się niskim poziomem hałasu. W przypadku lamp bezpośredniego działania świetlówka emitująca promieniowanie bakteriobójcze jest widoczna i nie powinna być stosowana w obecności człowieka. Lampy bakteriobójcze bezpośredniego działania nieodwracalnie dezaktywują wirusy, grzyby i inne drobnoustroje. Są niezwykle skuteczne i silne, dlatego ich działanie mogłoby zaszkodzić personelowi i klientom. Bardzo istotne jest więc, by zadbać, aby przed uruchomieniem lampy, wszyscy opuścili dane pomieszczenie.                                                                                                                                                                                     

Odpowiednie zastosowanie konkretnych lamp:

BEZPOŚREDNIE LAMPY UV-C

PRZEPŁYWOWE LAMPY UV-C

Stosowane tylko w przerwach technicznych pod NIEOBECNOŚĆ LUDZI I ZWIERZĄT

Stosowane bez przerwy podczas użytkowania pomieszczenia (nie stanowią zagrożenia dla ludzi i zwierząt)

Dezynfekcja powierzchni,  wyposażenia siłowni

Dezynfekcja powietrza

Nie należy naświetlać jedzenia i powierzchni z tworzyw sztucznych

Bezpieczna dla wody i żywności

Czas naświetlania: 15-20 minut w przerwach między klientami, 2-8h w czasie zupełnego wyłączenia obiektu z korzystania (np. w nocy)

Nieprzerwane działanie w chwili użytkowania pomieszczenia

Odsłonięta świetlówka, lampa bez obudowy

Zasłonięta świetlówka, lampa z obudową

 

Stosując promieniowanie UV-C do sterylizacji pomieszczeń i powierzchni należy zachować szczególną ostrożność oraz pamiętać o podstawowych zasadach:

 1. Wybierz lampę odpowiednią do wielkości pomieszczenia, w którym będziesz ją używał,
 2. Dbaj o czystość lampy oraz regularnie wymieniaj świetlówki,
 3. Ustaw kierunek promienia światła w odpowiednim kierunku,
 4. Bądź świadomy różnić pomiędzy użytkowaniem lampy przepływowej oraz tej bezpośredniego użytku,
 5. Weryfikuj lampy pod kontem jakości producenta, aby mieć pewność, że wykorzystane w nich podzespoły oraz promienniki są najwyższej jakości,
 6. Zwróć uwagę na szczelność obudowy przepływowej lampy UV-C.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl