Hotelarstwo i gastronomia kontra COVID-19 – czy mogą przetrwać ten kryzys?
Hotelarstwo i gastronomia kontra COVID-19 – czy mogą przetrwać ten kryzys?

Hotelarstwo i gastronomia kontra COVID-19 czy mogą przetrwać ten kryzys?

 

Hotelarstwo i gastronomia (w skrócie HoReCa – Hotels, Restaurants, Catering) – te dwie branże były jednymi z wielu, które zostały narażone na największe straty ze względu na pandemię. Na hotele i restauracje zostały nałożone obostrzenia w pierwszej kolejności. Hotele mogły przyjmować tylko klientów biznesowych – jednak podróże służbowe praktycznie wymarły wraz z wprowadzeniem dwutygodniowej kwarantanny dla każdego, kto dociera do Polski zza granicy. Branża gastronomiczna również nie mogła przyjmować klientów, ich jedynym źródłem utrzymania było jedzenie na wynos i dowóz. Trzeba jednak wspomnieć, że były takie obiekty hotelarskie i gastronomiczne, które całkowicie musiały zawiesić swoją działalność. Hotele zostały ponownie uruchomione 4 maja, a restauracje otworzyły się ponownie na klientów 18 maja. W takich lokalach obowiązuje jednak zaostrzony reżim sanitarny.– restauracje i hotele muszą przyjmować mniej gości i klientów niż zwykle, dbać o utrzymywanie społecznego dystansu na terenie lokalu, a także regularnie odkażać powierzchnie wspólne i dotykowe.

 

Warto zauważyć, że w lipcu już 93% hoteli w Polsce wznowiła swoją działalność, ale czy to znaczy, że ta branża wróciła do normalności i znów może zarabiać? Niestety nie, ponieważ według ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, co drugi hotel odnotował frekwencję poniżej 30%, a aż 60% z hoteli zmuszona została do obniżenia cen za pokój. Statystyki te pokazują, że nawet niższe ceny nie są w stanie przyciągnąć większej ilości gości czy klientów. Ludzie pomimo wakacji wciąż niechętnie podróżują ze względu na strach przed wirusem – z tego powodu połowa hotelarzy spodziewa się pierwszych zysków dopiero w 2022.

Sytuacja podobnie prezentuje się w branży restauracyjnej. Jak donosi Rzeczpospolita, w okresie pełnych obostrzeń większość lokali gastronomicznych zanotowała spadek obrotów o ¾ w porównaniu do wcześniejszych przychodów. Według analizy przeprowadzonej przez firmę technologiczną POSbistro, aż 20% restauracji aktywnych przed pandemią, zostało zmuszone do zakończenia lub zawieszenia działalności na dłuższy czas. Zagraniczne wycieczki są teraz jednak utrudnione, jak więc przekonać klientów do podróży krajowych i odwiedzenia naszego obiektu?

 

Najlepszym sposobem jest rzeczywiste zapewnienie odpowiednich środków czystości, higieny, dezynfekcji i umożliwianie utrzymywania dystansu 2 metrów. Nie jest to jednak proste, ponieważ w restauracjach czy hotelach mamy wiele przestrzeni, które odkazić jest zwyczajnie trudno – fotele, obite materiałem krzesła, czy łóżka. Wietrzenie pomieszczeń i przetarcie klamek, czy stołu środkiem dezynfekującym nie jest problematyczne, jednak trzeba zadać sobie pytanie, jak bardzo skuteczne. Wielu właścicieli hoteli i restauracji stawia na ozonowanie pomieszczeń, które jednak nie jest tak skuteczne jak stosowanie lamp UV-C. Na ten temat możesz przeczytać więcej w naszym poprzednim artykule o efektywności ozonowania na wirusy (tutaj link do poprzedniego wpisu).

hotel

 

Czy lampa bakteriobójcza działa na koronawirusa?

Dezynfekcja lampami UV-C jest metodą uznaną przez WHO i GIS za jedną z form walki z koronawirusem, dlatego warto w nią zainwestować. Przepływowe lampy UV-C można stosować w obecności ludzi i zwierząt, dlatego dobrze sprawdzą się np. w restauracjach czy lobby hotelowych. Bezpośrednie lampy bakteriobójcze sprawdzą się jednak lepiej w przestrzeniach, które przez jakiś czas mogą zostać puste, np. pokojach hotelowych, ponieważ podczas jej działania w środku nie powinni przebywać ludzie. Takiej lampy można też używać pomiędzy klientami lub po zakończonej pracy. Lampy UV-C są niezwykle skuteczne nie tylko w walce z różnego rodzaju wirusami, ale także bakteriami, grzybami i pleśnią, dlatego będą przydatne, nawet gdy świat upora się z pandemią, a wszelkie obostrzenia zostaną zniesione.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl