Nie kupuj lamp o złych parametrach, nie daj się oszukać!
Nie kupuj lamp o złych parametrach, nie daj się oszukać!

Na rynku jest wiele produktów, zwalczających wirusy- niektóre super tanie i czyniące cuda! Ale czy na pewno? Sprawdź różne produkty i porównaj ich parametry, by sobie nie zaszkodzić.

Przeglądając internet widać było, jak szybko pojawiały się na rynku nowe produkty zwalczające wirusy i grzyby, a ich ceny w zależności od strony drastycznie się różniły. Podobnie jest w przypadku lamp UV-C. Promieniowanie UV-C jest znane jest od lat, a jego działanie antywirusowe i antybakteryjne stało się doskonałym rozwiązaniem- właśnie w czasie pandemii.

Obecnie na rynku znaleźć można setki lamp, które wykorzystują tę właśnie technologię, jednak czy każda z tych lamp/ świetlówek jest taka sama?

Nie każdy kupujący lampę zdaje sobie sprawę, że promieniowanie UV-C jest wykorzystywane w dwojaki sposób- bezpośrednio oraz niebezpośrednio- najczęściej w formie osłoniętej świetlówki, która dezynfekuje powietrze zassane do komory lampy. Promieniowanie musi więc być odpowiednio oznaczone oraz posiadać odpowiednie zabezpieczenie, aby użytkownicy nie byli narażeni na szkodliwe konsekwencje bezpośredniego wpływu UV-C na skórę i oczy.

 

Na co więc warto zwrócić uwagę w bezpośrednich lampach UV-C?

Lampy bezpośrednie kategorycznie wykluczają obecność ludzi lub zwierząt podczas jej działania. Fakt ten musi być wyraźnie zaznaczony w instrukcji obsługi. Świetlówka powinna mieć również optymalną długość (zalecamy 120 cm), aby móc zdezynfekować jak największą kubaturę, jeśli więc szukamy lampy do sali lekcyjnej, to z pewnością wybierzemy lampę z długą świetlówką, a jeśli zależy nam na krótszym czasie dezynfekcji, wybierzemy lampę z większą ilością promienników.

Lampa działająca wprost na dezynfekowane miejsce i powietrze musi mieć również możliwość odpowiedniej regulacji, np. w postaci regulacji wysokości bądź kątów padania światła, aby dotrzeć do jak największej ilości zakamarków.

Jeśli w pomieszczeniu, w którym znajduje się salon manicure, powierzchnia jest niewielka, a klient przebywa w małej odległości od wykonującego usługę, to lampa bezpośrednia nie zda egzaminu, gdyż konieczna jest nieustanna dezynfekcja. Dlatego warto wiedzieć, do jakiej sytuacji dobieramy lampę! Kluczowe są wymiary pomieszczenia oraz jego przeznaczenie, aby dopasować rodzaj sprzętu, który ułatwi zwalczanie wirusów i bakterii bez zakłócania zwyczajnego funkcjonowania

Lampa przepływowa- jakie cechy są kluczowe?

Przede wszystkim zapewnienie, że w lampie nie istnieją przestrzenie z których może wydobywać się promieniowanie UV-C na zewnątrz. Otwory do zasysania oraz wypychania powietrza muszą być odpowiednio zabezpieczane, a użytkownik nie powinien widzieć świetlówki oraz światła z zewnątrz. Komora, w której przepompowywane jest powietrze, musi również być dopasowana do świetlówki, a więc im większa świetlówka, tym skuteczniejsza dezynfekcja, ponieważ powietrze dłużej ma kontakt z promiennikiem i skuteczniej zostaje wysterylizowane. Lampy przepływowe, muszą również posiadać możliwość nieprzerwanego działania przez minimum 8 godzin dziennie- czyli roboczy dzień pracy, aby mogły pełnić swoją rolę w szkołach oraz biurach i gabinetach medycznych.

Lampy najlepiej weryfikować również pod kontem jakości producenta, aby mieć pewność, że wykorzystane w nich podzespoły oraz promienniki są najwyższej jakości. W tym celu wystarczy jeden szybki telefon do producenta lub obsługi klienta, a uzyskana pewność może nam wynagrodzić wielu zmartwień.

Koniecznie zwróć uwagę

Przy lampach przepływowych ceny wahają się od 1 500 zł brutto do 5 000zł, w zależności od ich mocy, kubatury pomieszczenia, które powinno być dezynfekowane oraz od rodzaju obudowy- walory estetyczne. Pamiętajmy też, że jeżeli lampa jest w dużo niższej cenie niż podany najniższy próg to istnieje poważna obawa, że zastosowane w niej świetlówki nie są od rekomendowanych producentów, są za słabe zasilacze do mocy świetlówki, lub lampa jest mniejsza (oszczędność na obudowie), co przekłada się na bardzo słaby efekt dezynfekcyjny, bo za krótko powietrze przebywa w komorze. Pamiętaj by świetlówki w lampach UV-C nie generowały ozonu.

Pamiętaj, że produkty oferowane na spacepure.pl przechodzą podwójną weryfikację- jednostek medycznych oraz naszego zespołu technologicznego sprawdzającego prawidłowość dobranych parametrów urządzeń.

Jeśli nadal masz pytania związane z technologią UV-C w lampach lub chcesz dopasować lampę do swoich potrzeb napisz do nas: biuro@spacepure.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl