Jak pomagać seniorom, kiedy zachorują na COVID-19, aby nie wzbudzać w nich strachu?
Jak pomagać seniorom, kiedy zachorują na COVID-19, aby nie wzbudzać w nich strachu?

Jak pomagać seniorom, kiedy zachorują, aby nie wzbudzać w nich strachu?

Lęk przed wirusem, jest w tej chwili nadal powszechnym zjawiskiem, pomimo rozpoczętych szczepień na CIVID-19. Musimy mieć jednak świadomość, że nadal wiele osób, zanim nastąpi ich kolej, zachorują na koronawirusa. Co za tym idzie najgorszy scenariusz, jaki teraz zakładają, nadal może się wydarzyć!

Pobyt w szpitalu jest obecnie przerażającą wizją dla seniorów, dlatego musimy działać rozsądnie i spokojnie.

 

Jak rozmawiać z seniorami?

Przede wszystkim, musimy rozmawiać spokojnie, pozytywny wynik nie oznacza, że musimy szykować się na najgorsze, ale najważniejsza jest trzeźwa ocena sytuacji. Seniorzy często nie chcą dopuścić u do siebie informacji, że zachorowali, dlatego nie chcą wykonywać testów. Test oczywiście jest przydatny, aby uświadomić seniorowi jak wygląda sytuacja. Dlatego należy przede wszystkim skontaktować się z sanepidem w imieniu seniora i postępować według wskazań. Najlepiej dzwonić lub pisać z seniorem 3 razy dziennie, aby miał motywację  zbadał temperaturę i opisał swój stan zdrowia.

O co jeszcze zadbać?

Przede wszystkim o podstawy zarówno te dla ciała jak i psychiki. Oczywiście przydadzą się zakupy, zarówno spożywcze jak i leki, które zapisze lekarz pierwszego kontaktu. Ważne jest jednak, aby również kontrolować czy senior przyjął leki. Musimy pamiętać, że w wyniku sytuacji stresowej, seniorzy mogą próbować ukrywać swoje objawy. Wynika to z faktu, że wiele starszych osób obawia się, że trafiając do szpitala, zgodnie z prowadzoną narracją w mediach o wysokiej ilości zgonów, najprawdopodobniej nie wrócą już do domu.

Hospitalizacja może być jednak konieczna, więc nie należy  w osobie starszej budować dodatkowego wyparcia, zapewniając, że na pewno choroba sama przejdzie. Należy racjonalnie oceniać sytuację, aby nie przegapić momentu w którym senior wyraźnie będzie osłabiony, będzie miał problemy w mówieniu bądź będzie miał mocny kaszel i problemy z oddychaniem.

Troska i wsparcie chorych seniorów

Poczucie bezpieczeństwa, wsparcia i troski jest w takich sytuacjach bardzo ważne. Musimy być bardziej wyczuleni na symptomy choroby, ponieważ nie jesteśmy w stanie ocenić stany zdrowia, tak dobrze jak w swoim przypadku. Trzeba też pamiętać, że musimy mówić spokojnie, nie panikować i nie wprowadzać nerwowej atmosfery.

 

Działanie jest kluczowe

Musimy myśleć za seniorów i zadbać, aby w porę udzielić im pomocy. Samotni seniorzy, to dodatkowe wyzwanie, gdyż są skazani tylko i wyłącznie na naszą opiekę, dlatego kluczowe jest działanie. Jeśli senior ma mocne objawy i jego stan pogarsza się działaj, nie czekaj na całkowite osłabienie organizmu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl