Jak wybrać lampę przepływową?
Jak wybrać lampę przepływową?

Jak wybrać lampę przepływową?

 

Przepływowa lampa UV-C jest urządzeniem, które oczyszcza powietrze z takich mikroorganizmów jak wirusy, bakterie, czy grzyby. Do dezynfekcji dochodzi w komorze dezynfekującej, do której zasysane jest powietrze z zewnątrz. Tam promienie UV-C eliminują wszelkie drobnoustroje. Dzięki temu można przebywać w pomieszczeniu, podczas gdy lampa jest uruchomiona. Takie rozwiązanie sprawdzi się np. w szkołach, urzędach, biurach i innych miejscach, w których stale przebywa duża liczba osób. Jak jednak wybrać odpowiednią lampę przepływową?

Należy pamiętać, że na rynku jest dostępnych wiele rodzajów lamp przepływowych, o różnych parametrach. Na co więc zwrócić uwagę?

 1. Wymiary i budowa lampy

Dokonując wyboru, warto zwrócić uwagę na wymiar samej lampy, a dokładniej jej kanału przepływu. Jeśli lampa ma kanał o długości 70 centymetrów, nie zapewnia ona wystarczająco długiego kontaktu światła UV-C z powietrzem, aby je całkowicie zdezynfekować. Im dłuższy jest kanał przepływu, tym skuteczniejsze jest działanie lampy. Krótki kanał sprawia, że wlot i wylot powietrza są zbyt blisko siebie, wydłużając proces dezynfekcji, a także zmniejszając jego skuteczność. W celu zapewnienia jak największej efektywności rekomendujemy zakup lampy z dłuższym niż 70-centymetrowym kanałem przepływu.

 2. Moc wentylatorów

Wentylator zasysający powietrze do komory dezynfekującej musi mieć odpowiednio dostosowany poziom mocy do kanału przepływu. Nie należy się tutaj kierować zasadą “im więcej, tym lepiej”, ponieważ im szybciej powietrze jest “przepychane” przez wentylatory, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zostało ono dokładnie zdezynfekowane. Większa moc wiatraka nie oznacza podniesienia skuteczności, czy prędkości odkażania. Nie można jednak popadać w skrajność i szukać lampy z najsłabszym wentylatorem na rynku, ponieważ może on z drugiej strony okazać się za mało wydajny, aby przepompowywać powietrze. Aby zapewnić optymalne działanie lampy, moc wentylatora musi być odpowiednio dobrana do jej parametrów.

 3. Poziom hałasu

Prędkość i moc wiatraka, a także długość kanału ma wpływ na poziom hałasu produkowanego przez lampę. Warto mieć to na uwadze podczas zakupu, ponieważ lampa powinna działać przez cały czas użytkowania pomieszczenia. Jeśli chcemy korzystać z niej w miejscu pracy, czy zamieszkania, to warto, aby jej głośność nie utrudniała nam wykonywania codziennych obowiązków. Zaleca się, aby poziom hałasu wytwarzanego podczas pracy lampy nie przekraczał zatem 40 decybeli.

 4. Wielkość i przeznaczenie pomieszczenia, a także standardowa ilość ludzi w nim przebywająca

Dobierając lampę, należy mieć na uwadze wielkość pomieszczenia i przewidywaną liczbę osób w nim przebywających. Aby uzyskać optymalne rezultaty dezynfekcji, trzeba pamiętać, że testy skuteczności lamp wykonywane są w pustych pomieszczeniach. Jeżeli zatem są one użytkowane przez wiele osób (mając również na uwadze osoby nieprzebywające w pomieszczeniu stale, jak np. wchodzący i wychodzący klienci), należy wybrać urządzenie o dostatecznej mocy dla szybszej i efektywniejszej ochrony przed szkodliwymi mikroorganizmami.

 

 

Uwaga! Jeśli decydujesz się na lampę dwufunkcyjną (czyli łączącą funkcje lampy bezpośredniej, jak i przepływowej), musisz zwrócić również uwagą na świetlówkę zewnętrzną. Powinna ona być możliwie jak najdłuższa. To od długości promiennika zależy zasięg lampy, który odgrywa tutaj rolę ważniejszą niż moc. Lampy nawet o dużej mocy, np. 95W, ale o krótkiej świetlówce, ze względu na mały zasięg nie zdezynfekują nam poprawnie pomieszczenia, a będą działać raczej punktowo.

 

Należy pamiętać, że przepływowa lampa UV-C nie może tylko stać i kurzyć się jak mebel. Jest to urządzenie, które powinno działać nieprzerwanie, podczas kiedy pomieszczenie jest użytkowane. Producent czy dystrybutor lamp powinien pomóc wybrać odpowiednią lampę do naszego pomieszczenia, biorąc pod uwagę jego wielkość, przeznaczenie, a także ilość osób w nim przebywających.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl