Lampy UV-C dla szkół i przedszkoli
Lampy UV-C dla szkół i przedszkoli

Nauka zdalna

Od 9 listopada dzieci szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie uczęszczają do szkół na zajęcia stacjonarne. Alternatywą stała się edukacja zdalna – przez różne kanały, np. MS Teams, Zoom, czy Google Meets. Wielu z uczniów i rodziców nie może się doczekać powrotu na lekcje stacjonarne, odbywające się w szkole. Spędzanie zbyt wielu godzin przed komputerem, brak kontaktu z rówieśnikami, czy niska efektywność takich zajęć są jednymi z najczęściej wymienianych wad nauki online. Jeśli sytuacja epidemiologiczna w kraju się unormuje, dzieci i młodzież mają wrócić do szkoły po feriach – które w tym roku odbywają się dla wszystkich województw w tym samym czasie. Powrót zatem planowany jest po 17 stycznia, przy czym zaznacza się, że ma on być stopniowy. W pierwszej kolejności do szkoły wrócić mają najmłodsi, a więc uczniowie klas 1-3. Przedszkola natomiast do tej pory działają normalnie. W jaki sposób możemy zapewnić bezpieczeństwo naszym uczniom, przedszkolakom, nauczycielom i innym pracownikom placówki szkolnej czy przedszkolnej?

 

 

W przypadku szkół i przedszkoli jeszcze bardziej niż zwykle należy dbać o czystość i sterylność pomieszczeń. Jednym ze sposobów jest dezynfekcja środkami chemicznymi. W miejscach takich jak szkoła, czy przedszkole może się ona okazać bardzo czasochłonna, lub nawet niemożliwa do przeprowadzenia w odpowiedniej częstotliwości. Ponadto należy pamiętać o zapachu i toksyczności takich chemikaliów, które mogą negatywnie wpływać np. na samopoczucie dzieci czy ich stan skóry. W ramach alternatywy można skorzystać z lamp UV-C, które mają działanie wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze.

 

Należy tutaj zaznaczyć, że można skorzystać z 2 typów lamp:

  1. Lampy bezpośrednie – lampy bezpośredniego działania mogą być uruchamiane tylko pod nieobecność ludzi i zwierząt w pomieszczeniu. W szkołach i przedszkolach może zatem być ona włączana w klasach podczas przerw, na około 15 minut. Zapewni to redukcję drobnoustrojów na powierzchniach, co z pewnością pomoże w ograniczeniu zarażeń SARS-CoV-2 czy innymi chorobami, zwłaszcza jeśli uczniowie co lekcję zmieniają salę. Można również uruchamiać lampę na dłuższy czas przed rozpoczęciem i po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Należy wtedy jednak uważać, aby na działanie lampy nie wystawiać tworzyw sztucznych słabej jakości – mogą one ulec zniszczeniu, jeśli promienie UV-C będą na nie działać bezpośrednio przez dłuższy okres czasu. Należy również pamiętać, że uruchamianie lampy między lekcjami, na 15 minut, jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym cenowo pod względem zużycia prądu. Trzeba jednak mieć na uwadze specjalne kroki bezpieczeństwa i zasady BHP, których trzeba zawsze przestrzegać. Należy pamiętać o nieprzewidywalności, czy roztrzepaniu dzieci – i dbać o to, aby żaden uczeń czy przedszkolak nie miał dostępu do naświetlanego pomieszczeni

Korzystając z naszych lamp, mają Państwo pewność, że już 15-minutowa dezynfekcja przyniesie efekty, w niemal 100% pozbywając się szkodliwych mikroorganizmów z wszelkich powierzchni.  Zostało to sprawdzone przez specjalistów z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w badaniach nad skutecznością redukcji drobnoustrojów za pomocą naszej lampy UV-C 36 W APOLLO z promiennikiem UVC 2x36W PHILIPS. Więcej o wynikach tych badań dowiesz się z naszego artykułu ABC z UV-C.

  1. Lampy przepływowe – lampy te z kolei dezynfekują powietrze. Mogą, a właściwie powinny, być one włączone podczas obecności ludzi w pomieszczeniu ze względu na to, że dezynfekcja zachodzi w specjalnej komorze, do której powietrze jest zasysane. Światło nie wydostaje się więc poza tę komorę, a zatem nie jest niebezpieczne dla organizmów żywych znajdujących się w dezynfekowanym pomieszczeniu, a równocześnie eliminuje drobnoustroje znajdujące się w powietrzu, którym oddychamy. Najlepszym rozwiązaniem jest, aby lampa uruchomiona była w sposób ciągły, tak aby na bieżąco redukowała wszelkie szkodliwe mikroorganizmy. Aby lampa działała prawidłowo, przy jej wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na kubaturę pomieszczeń, w których chcemy przeprowadzać dezynfekcję powietrza, a także na standardową ilość osób przebywającą w nich. Rozwiązanie to jest z pewnością większym wydatkiem, jednak jest dobrą alternatywą, jeśli z jakichkolwiek powodów nie mamy możliwości, aby przeprowadzać w szkole dezynfekcję 15-minutową na przerwach, czy przed lub po zajęciach.

 

Lampy bakteriobójcze i wirusobójcze są znakomitym sposobem na zredukowanie rozprzestrzeniania się zakażeń wśród uczniów i pracowników naszej placówki. Po opracowaniu specjalnych procedur co do ich użytkowania mogą również okazać się wielkim ułatwieniem dla personelu sprzątającego. Z lampami UV-C szkoła czy przedszkole z pewnością stanie się miejscem bardziej sterylnym, tym samym niwelując możliwość utworzenia się w naszej placówce nowego ogniska zakażeń. Należy jednak pamiętać, że nawet korzystając z lamp bakteriobójczych, nie można zapominać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, jak dystans społeczny, czy dbanie o higienę rąk.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl