Ultrafiolet typu C (UV-C) – co o nim wiemy?
Ultrafiolet typu C (UV-C) – co o nim wiemy?

Ultrafiolet typu C (UV-C) – co o nim wiemy?

 

Niektórym może wydawać się, że promieniowanie ultrafioletowe jest nowoczesnym, niedawnym wynalazkiem, kiedy w rzeczywistości sam ultrafiolet został odkryty w 1801 roku, a o promieniach typu C ludzkość dowiedziała się ponad 100 lat temu.  W 1877 roku zaobserwował je brytyjski fizjolog Arthur Downes i naukowiec Thomas P. Blunt. Umieścili oni wypełnione roztworem probówki na zewnątrz i odkryli, że światło słoneczne może zabijać i hamować rozwój patogennych bakterii. Czego na temat światła UV-C możemy się dowiedzieć z badań naukowców, które były skutkiem tego odkrycia?

 

Krótka historia

Już 25 lat później niemiecki okulista Ernst Hertel określił, że światło o długości fali UV-C, a nie UV-A lub UV-B, jest najbardziej skuteczne w zabijaniu mikroorganizmów. Mniej więcej w tym samym czasie duński profesor Niels Finsen zdobył Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii w uznaniu jego pracy nad leczeniem bakterii tocznia pospolitego na ludzkiej skórze za pomocą skoncentrowanego światła. W latach 30. i 40. XX wieku William F. Wells z Harvardu odkrył, że bakterie i wirusy mogą przenosić się w powietrzu. Ponadto udowodnił skuteczność światła UV-C w zabijaniu mikroorganizmów. W ramach badania zainstalowano lampy UV-C w szkołach w Filadelfii. Następnie porównano wskaźniki infekcji odry ze szkołami, w których lamp nie zastosowano. Szkoły bez UV-C odnotowały wskaźnik zakażeń 53,6%, podczas gdy szkoły z lampami – 13,3%. W tym samym czasie dr Deryl Hart eksperymentował z UV-C w celu dezynfekcji sali operacyjnej w Duke University Hospital. Zgłosił on zmniejszenie odsetka zakażeń pooperacyjnych o 11,38%.

Badania i rozwój w zakresie promieniowania typu C został spowolniony przez antybiotyki – wprowadzony w latach 50. nowy sposób na ograniczanie zachorowań. Zainteresowanie ultrafioletem C powróciło kiedy to odkryto, że zarazki rozwijają odporność – w końcu promieniowanie UV-C działa niszcząco właściwie na każdy mikroorganizm, mając tym samym przewagę nad antybiotykami.

 

Skąd w UV-C właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze?

Słońce wysyła w kierunku Ziemi promienie UV-A, UV-B i UV-C – jednak atmosfera i warstwa ozonowa całkowicie pochłaniają UV-C, a także w dużym stopniu UV-B. Ultrafiolet, który dostaje się na Ziemię to w 97% UV-A. Ze względu na to, że UV-C w ogóle na Ziemię nie trafia, żadne organizmy na niej żyjące nie są odporne na tego typu ultrafiolet.

 

Czy UV-C jest w takim razie bezpieczne dla ludzi? Lampy bakteriobójcze – szkodliwość

Jeśli będziemy używać urządzeń wykorzystujących UV-C prawidłowo, nie grożą nam negatywne skutki naświetlania. Dostosowanie do zaleceń producenta jest bardzo istotne i pozwoli nam w pełni cieszyć się z wirusobójczych i bakteriobójczych właściwości lampy bez narażania naszego zdrowia. Już teraz możemy korzystać z lamp przepływowych czyszczących powietrze nawet w obecności ludzi, ponieważ sam proces dezynfekcji zachodzi w specjalnej komorze, poza którą nie wydostaje się UV-C. Natomiast z lamp bezpośrednich i dwufunkcyjnych należy korzystać pod nieobecność ludzi w naświetlanym pomieszczeniu, co możliwe jest dzięki zdalnemu uruchamianiu lamp. np. pilotem. Choć prace nad ultrafioletem UV-C wciąż trwają po to, aby popychać technologię coraz dalej, można powiedzieć już teraz, że obszar ten jest dokładnie przebadany pod względem bezpieczeństwa tych lamp dla ludzi. Mimo że lampy UV-C stają się popularne dopiero od 10-15 lat, to z promieniowaniem UV-C eksperymentowano już w ubiegłym wieku. Już wtedy wykazano ogromną skuteczność wirusobójczych i bakteriobójczych właściwości tego promieniowania. Lampy te od lat stosowane są w szpitalach na zachodzie i z powodzeniem ograniczają ilość infekcji i zakażeń. Podczas korzystania należy jednak zachować środki ostrożności zgodnie z zaleceniami producenta naszej lampy UV-C, bo tylko od nas zależy, czy będziemy korzystać z lampy w prawidłowy i bezpieczny sposób.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl