Jak będą wyglądały tegoroczne święta Bożego Narodzenia?
Jak będą wyglądały tegoroczne święta Bożego Narodzenia?

Jak będą wyglądały tegoroczne święta Bożego Narodzenia?

To pytanie zadaje sobie w tym momencie większość z nas. Czy koronawirus sprawi, że również tradycja spotkania wigilijnego z całą rodziną będzie musiała ulec zmianie?

Rząd zapowiedział nadchodzącą zmianę ograniczeń sanitarnych na okres świąt, zgodnie z tym rozporządzeniem podczas świątecznego spotkania w gospodarstwie domowym może przebywać dodatkowo 5 osób.

Co to oznacza w praktyce? Nie ważna jest ilość stałych domowników gospodarstwa domowego, gdyż chodzi tutaj o dodatkowe osoby, które będą goszczone tego wieczoru. Jeśli więc przykładowo w domu mieszka 4 czy więcej osób, to nie wpływa to na ilość osób, które mogą oni zaprosić. Taka forma ograniczenia kontaktów w czasie świąt ma ograniczyć ilość zachorowań w tym czasie. Zgodnie z zapowiedzią Mateusza Morawieckiego w minioną sobotę rząd planuje wprowadzić również prawne ograniczenia przemieszczania się, aby ograniczyć ilość odwiedzających rodziny w okresie świątecznym.

Koronawirus a Wigilia. Ile osób może nas odwiedzić w Wigilię?

Nowe rozporządzenie z ograniczeniem ilości gości na spotkaniu przy świątecznym stole wzbudziło wiele konsternacji. Wiele osób zaczęło zastanawiać się, czy w związku z ograniczeniami rodziny liczące ponad 5 osób będą musiały spędzać święta osobno. Informacja ta jednak  już została wyjaśniona, ponieważ ilość gości jest stała i wynosi 5 osób na każde gospodarstwo domowe, bez znaczenia jaka jest liczebność domowników.

Przedstawiciele rządu przyznają, że ograniczenia w okresie świątecznym mają na celu ograniczenie ilości zachorowań i przerwanie rozwijającej się transmisji wirusa.

W przeciwieństwie do  świąt Wielkiejnocy,  Boże Narodzenie będzie okazją do spotkania z rodziną, nawet jeśli wyjątkowo będzie to spotkanie w mniejszym gronie. Niestety nie każdy z nas odpowiednio przygotuje się na to spotkanie, ponieważ wydawanych jest coraz mniej skierowań na testy, kolejki na wykonanie testu są ogromne i czas oczekiwania na wynik przed świętami będzie się wydłużał, a nawet jedna osoba chora może zarazić wszystkich pozostałych zgromadzonych na świątecznej kolacji. Warto pamiętać o dodatkowych sposobach na zabezpieczenie nas i naszych bliskich podczas świątecznego spotkania jak dezynfekcja UV-C. Przepływowe lampy UV-C mogą działać nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę filtrując powietrze w pomieszczeniu i unieszkodliwiając znajdujące się w nim wirusy.

Rzecznik rządu wyjaśnia również, że nie możemy zapomnieć o zdrowym rozsądku w okresie świąt. Musimy jednak mieć świadomość, że ograniczenia ilości osób nie chronią nas i naszych bliskich przed zachorowaniem, a jedynie sprawiają, że jeśli ulegniemy zarażeniu, to w mniejszej liczbie osób. Natomiast profilaktyka i odpowiednie zabezpieczenie, to środki, które powinien podjąć każdy z nas dla dobra naszych rodzin.

Te święta możemy spędzić z rodziną, dlatego zróbmy wszystko, aby były to udane święta!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl