Bezpośrednie lampy UV-C – zasady BHP
Bezpośrednie lampy UV-C – zasady BHP

 

Aby zacząć korzystać z lampy UV-C koniecznie musisz zapoznać się z wytycznymi BHP. Wraz z zakupem lampy otrzymają Państwo instrukcję BHP jej eksploatowania, a także instrukcję obsługi producenta, które zostały opracowane dla Państwa bezpieczeństwa. Po zapoznaniu się z tymi dokumentami i przestrzeganiu zasad w nich zawartych użytkowanie lampy na pewno będzie bezpieczne. Należy pamiętać, że instrukcje powinny być dostępne dla pracowników, tak aby w każdej chwili mogli oni po nią sięgnąć w celu zweryfikowania swojej wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z lampy. Dokumenty te można zatem udostępnić w sekretariacie, w pomieszczeniu personelu obsługującego, czy nawet umieścić je w salach, w których zainstalowano lampy. Nasza współpracowniczka Monika Wilma, specjalistka ds. BHP, przygotowuje również dla naszych klientów Ocenę Ryzyka Zawodowego dla stanowisk pracy potencjalnie zagrożonych wirusem SARS-COV-2, które w obliczu epidemii stały się obowiązkowe dla każdego pracodawcy. Lampa UV-C może bowiem okazać się skutecznym zabezpieczeniem przed zagrożeniem, które stanowi COVID-19 dla pracowników.

Aby zaznajomić się z kluczowymi zaleceniami BHP co do stosowania bezpośredniej lampy UV-C, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

 

Montaż

Do montażu lampy bezpośredniej, ze względu na jej gabaryt, potrzebne będą 2 osoby. Lampę można zamontować na mobilnym stojaku lub na stałe na ścianie. Do stojaka zastosuj specjalne śruby, a do ściany kołki. Znajdziesz je w zestawie z lampą lub ze statywem. Aby zrobić to w bezpieczny sposób, najpierw przygotuj miejsce na lampę i sprawdź instalację. Kolejnym krokiem jest zamontowanie uchwytu, a dopiero później, kiedy uchwyt czy stojak są już stabilne, przejdź do montażu właściwej części lampy. Należy pamiętać, że nie powinno się chwytać za szklane elementy, a jedynie za obudowę.

 

Czyszczenie

Systematyczne czyszczenie lampy jest kluczowe dla poprawnego jej działania. W tym celu przetrzyj delikatnie promienniki ściereczką z mikrofibry. W przypadku cięższych zabrudzeń nasącz delikatnie ściereczkę spirytusem. Nie należy używać dużo siły podczas czyszczenia, tak aby nie uszkodzić żadnych elementów lampy. W instrukcji należy sprawdzić, z jakim filtrem mamy do czynienia i stosować zabiegi czyszczące rekomendowane przez producenta.

 

Uruchomienie lampy

Lampy UV-C mają właściwości wirusobójcze, bakteriobójcze i grzybobójcze – światło UV-C jest niszczące właściwie dla wszystkich organizmów żywych. Z tego powodu przy uruchomieniu lampy bezpośredniej w naświetlanym pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie ani zwierzęta. Trzeba również zabrać z pomieszczenia rośliny i żywność (lub schować je), a także pamiętać, że długie czasy naświetlania mogą niszczyć plastik. Stąd najlepsze efekty dezynfekcji bez degradacji tworzyw sztucznych możemy osiągnąć dzięki stosowaniu lampy przez 15 minut. Lampę należy włączać za pomocą specjalnie skonfigurowanego pilota lub za pomocą gniazda sterowanego Wi-Fi, tak aby uniknąć narażenia na promienie UV-C.

 

Obsługa pilotów i urządzeń sterujących

Przy konfiguracji pilotów instalatorzy do każdego pomieszczenia powinni dedykować tylko jeden kanał w celu uniknięcia uruchomienia lamp w dwóch pomieszczeniach jednocześnie. Piloty powinny być odpowiednio opisane, a także zlokalizowane poza zasięgiem dzieci i osób niepowołanych. Trzeba zadbać o odpowiednie procedury, które zapobiegną niechcianym wtargnięciom do naświetlanych sal. Jeśli jest możliwość, warto uruchomić lampę na czas przerwy w pracy. Za pilota powinna być odpowiedzialna jedna odpowiednio wyszkolona osoba, która zamknie salę i wyłączy lampę, jeśli pilot nie ma minutnika. Jeśli nie ma możliwości dezynfekcji pomieszczeń w trakcie dnia, warto, aby personel sprzątający zajmował się uruchomieniem lamp przed rozpoczęciem i po zakończeniu dnia pracy.

 

Niechciane zapachy

Po użyciu lampy UV-C zazwyczaj nie ma potrzeby wietrzenia pomieszczeń. Jeśli jednak zapomnieliśmy wyłączyć lampę po 15 minutach i działała ona przez dłuższy niż rekomendowany, może pojawić się niechciany zapach, przez który warto pomieszczenie wywietrzyć. Należy jednak pamiętać, że lampy UV-C z reguły nie wydzielają żadnego zapachu. Jeśli więc po jej użyciu pojawia się nieprzyjemna woń, może to oznaczać, że w naszym pomieszczeniu znajdują się opary lub tworzywo niskiej jakości, z którym światło UV-C wchodzi w reakcję, produkując niemiły zapach. Wytwarzanie nieprzyjemnego zapachu może również oznaczać uszkodzenie lampy.

 

Główne zasady

  1. Nie przebywać w pomieszczeniu, jeśli jest ono w trakcie dezynfekcji za pomocą lampy bezpośredniej.
  2. Nie zostawiać roślinności i pożywienia na działanie światła UV-C.
  3. Nie uruchamiać uszkodzonej lampy.
  4. Prace naprawcze delegować do wykwalifikowanego specjalisty.
  5. Wymieniać świetlówki po 9000h działania.
  6. Dbać o czystość promienników.
  7. Udostępnić instrukcje dla pracowników.
  8. Dbać o przestrzeganie procedur.

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl